KrajowyTransport.pl
Kategorie

Czy kontrola zagranicznego paliwa jest przestępstwem?

Bardzo ciekawą sytuację wytworzyły zagraniczne ceny paliw w roku 2013. Otóż spora grupa Polaków korzystając na różnicach cen między polskim a rosyjskim paliwem wyjeżdżała za granicę tankować. Dopóki tankowanie miało charakter prywatny i nie miało na celu odsprzedania mieszanki, wszystko było w porządku, problem zaczynał się kiedy osoba próbowała paliwo zlać i sprzedać.

Jak zauważa autor artykułu : "RPO: Celnicy nie naruszyli prawa, kontrolując przywóz paliwa z Rosji" z www.mf.gov.pl/sluzba-celna/ cały proceder w pierwszym kwartale 2013 r. przyniósł 22 mln litrów paliwa, co skłoniło służby do przyglądania się sytuacji. Udowodniono zaś celowy przemyt na kwotę podatku 1,7 mln. złotych.

Cała sprawa jest o tyle ciekawa, że udowodnienie tego rodzaju procederu wiązało się z kontrowersyjnym rozumieniem łamania praw obywatelskich. Złoty biznes dokonywany na paliwach rosyjskich jednak ucierpiał gdyż decyzją RPO wydano oświadczenie o niestwierdzeniu naruszenia wolności i praw obywatelskich w działaniu organów celnych.

Warto wyobrazić sobie skalę problemu gdy po takie paliwo wyjeżdżają hordy autobusów spod granicy... Polak, jak widać, potrafi.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów