KrajowyTransport.pl
Kategorie

Zagraniczni kierowcy łamiący przepisy nie są już bezkarni w Polsce

Jeszcze do niedawna pewnym standardem było łamanie przepisów przez kierowców przybywających do nas z innego kraju. Problem obejmował także inne kraje, na sieci znaleźć można wiele filmików ukazujących tłumaczenia turystów, często prowadzone tak by uniknąć odpowiedzialności. Istniał także niszowy problem sprowadzanych aut na obcych tablicach w których kierowcy czuli się bezkarnie i śmiało wystawiali na zdjęcia fotoradarów.

To ma się jednak zmienić, głównie za sprawą ustaleń pomiędzy krajowymi instytucjami mogącymi uzyskać informacje o zagranicznych pojazdach.

W trzy miesiące działania unijnego systemu wymiany informacji o wykroczeniach drogowych do Polski trafiło około 25 tys. zapytań z zagranicy. Rośnie także ściągalność karnych płatności od obcokrajowców przyjeżdżających do Polski. Krajowy Punkt Kontaktowy wystosował do zagranicznych instytucji 700 zapytań o właścicieli samochodów, którymi złamano przepisy.

Z pierwszych danych wynika, że skala wykroczeń drogowych popełnianych przez obcokrajowców w naszych kraju jest duża.

– System działa jeszcze zbyt krótko, byśmy mogli mieć pełne statystyki – wyjaśnia Łukasz Majchrzak, rzecznik Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. – Już teraz jednak można powiedzieć, że odsetek kierowców zagranicznych, którzy przekraczają prędkość w Polsce i są rejestrowani przez fotoradar, jest spory i wynosi od kilkunastu do nawet 20 procent. Nie bez znaczenia jest też zapewne fakt, że Polska jest krajem tranzytowym o dużym natężeniu ruchu.

Źródło : Newseria

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów