KrajowyTransport.pl
Kategorie

Rokord ViaTOLL

Bieżacy miesiąc jest rekordowy dla systemu ViaTOLL, jeżeli chodzi o wpływy. Suma która pojawiła się na koncie wyniosła 117,8 mln zł dla porównania sierpień ubiegłego roku przyniósł jesydnie 87 mln. zł.

Ogólne wpływy do kasy dróg wyniosły już ponad 3,4 mld. zł.

Rosną wpływy także od kierowców samochodów osobowych, którzy płacą elektronicznie, w sierpniu było to ponad 460 tys. zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Krzysztof Gorzkowski z Kapsch Telematic Services.

Ostatnie rozszerzenia zakresu dróg które obejmuje system wraz z dawną siatką wynosi już 2850 kilometrów. W październiku do systemu włączonych zostanie kolejnych 58 kilometrów na autostradach A1 i A4.

Przedsięwzięcie projektowano pod samochody ciężarowe jednak korzystać z niego mogą także kierowcy aut osobowych. Od 15 lipca na zarządzanych przez państwo placach poboru opłat na autostradach A2 i A4 dla osób posiadających urządzenie viaAUTO wydzielono specjalne pasy i bramki.

Część kierowców płaci już elektronicznie, co w znacznym stopniu upłynnia ruch na autostradach A2 i A4 – podkreśla Gorzkowski.

ViaTOLL zapewnia Państwu około 3,8 mln zł wpływów dziennie, ta zawrotna suma pojawia się już od momentu jego uruchomienia w lipcu 2011 r. Według danych na koniec lipca operatora systemu, firmy Kapsch Telematic Services, w systemie zarejestrowanych jest 816,6 tys. samochodów ciężarowych i ponad 16 tys. samochodów osobowych z urządzeniem viaAUTO. Najbardziej dochodową drogą w systemie jest autostrada A4 (183,5 mln zł wpływów do KFD do końca lipca 2013 r.).

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów