KrajowyTransport.pl
Kategorie

Co grozi za nocleg w kabinie ciężarówki?

spanie w ciężarówce we francji belgii

Kierowca pojazdu to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający, w związku z czym odpowiednie warunki jego pracy są objęte rozmaitymi regulacjami prawnymi. Przepisy podają zarówno czas przewidziany na jazdę, jak i ilość wymaganych przerw. W czasie ich trwania pracownikowi pozostawiona jest całkowita swoboda. Do niedawna. Najnowsze założenia czasu pracy kierowcy są bardzo kontrowersyjne - za nocleg w kabinie kierowcy grozi więzienie.

 

Przepisy dotyczące przysługującemu kierowcy odpoczynku są bardzo restrykcyjne. Mówi się w nich, że przy zapewnieniu odpowiedniego wyposażenia kierujący pojazdem ma prawo w pewnych wypadkach spędzać noc w kabinie.

 

Pozwolenie takie dotyczy dziennego oraz skróconego tygodniowego odpoczynku. W regulacjach prawnych nie ma jednak wzmianki o możliwości spędzania w ten sposób regularnego tygodniowego okresu czasu wolnego. W praktyce więc wielu kierowców ignorowoało ten zakaz, a choć działania takie są wbrew przepisom, prawo polskie nie przewiduje za nie żadnych sankcji.

http://krajowytransport.pl/images/zdjd/tiry.jpg

 

Inaczej sprawa ma się od drugiego półrocza bieżącego roku w Belgii oraz Francji, gdzie wprowadzono odpowiednie regulacje, które przewidują wysokie kary za spędzanie przez kierowców regularnego tygodniowego odpoczynku w pojeździe.

 

Łamanie przepisów na terenie nieco mniej rygorystycznej Belgii będzie skutkować mandatem w wysokości 1800 euro, natomiast na terenach Francji grozi za to kara 30 tys. euro į rok pozbawienia wolności. Wprowadzenie aż tak wysokich sankcji spotkało się z nieprzychylną opinią Komisji Europejskiej. Na zmiany zachodzące w Belgii i Francji pozytywnie zareagowały natomiast organy kontrolne Portugalii i Hiszpanii.

 

Kierowcy poszukują sposobów na obejście nowych przepisów į kierują się do miejsc wypoczynków poza granicami Francji į Belgii. Popularnością cieszą się tutaj niemieckie parkingi, które stały się coraz bardziej zatłoczone. Wynikiem tego jest niezadowolenie społeczeństwa niemieckiego į decyzja Rady Federalnej Niemiec, która proponuje sankcje dla kierowców, spędzających regularny wypoczynek tygodniowy w ciężarówkach.

 

Źródło: www.trans.eu/pl/aktualnosci/jeden-nocleg-w-kabinie-dwanascie-miesiecy-w-wiezieniu / A.Lysionok

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów