Nowe prostsze zasady rozliczeń służbówek do celów prywatnych
W nowym roku planowane są spore zmiany dotyczące szeregu newralgicznych sfer motoryzacji, transportu oraz podatków. Również zasady rozliczeń będą zmieniane na korzyść użytkownika i w kierunku lepszego zrozumienia zawiłych przepisów. Wszystko am być bowiem rozliczane od pojemności silnika ryczałtem, pozostała jednak problematyczna kwestia rozliczeń paliwa.
Od stycznia 2015 r. dwie stawki
Już od tego miesiąca będziemy musieli zapoznać się z ustalonymi stawkami uzależnionymi od kwot przychodu - 250 zł
a także 400 zł miesięcznie, powiązane z wielkością silnika auta.
Pierwsza, niższa, stawka obowiązuje do 1600 cm3, zaś kierowca na stawce 18% będzie zobowiązany uiścić 45 zł PIT. Jeżeli jednak mamy silnik powyżej podanej wartości czeka nas zryczałtowana opłata 72 zł
Co się zmienia?
Dotychczasowa praktyka urzędów zmuszała do przyjmowania stawek uznawanych przez wypożyczalnie aut, jak można domyślac się było to mało komfortowe dla pracowników ponoszących kolosalne koszty takiego użytkowania - twierdzi pani Monika Dragan-Berestecka z Kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi
Pozostaje kwestia paliwa, zakupionego przez pracodawcę zaś wykorzystanego przez pracownika po godzinach pracy. Ekspert podpowiada żeby być może wprowadzić osobną kilometrówkę do rejestracji dystansów pokonywanych służbowo i prywatnie.
Warto także oszacować zakresy użytkowania oraz odpowiedzialność w wypadku szkód, zawsze zwiększa to klarowność zasad i rozliczeń w firmie.
Konrad Hajzler/Newseria/foto:SXC.hu
Artykuł z dnia
Archiwum artykułów