KrajowyTransport.pl
Kategorie

Zmiany w opłatach drogowych u naszych sąsiadów w 2015r.

drogi opłaty zagraniczne

Kraje członkowskie Unii Europejskiej we własnym zakresie regulują wytyczne, dotyczące wysokości opłat drogowych oraz zasad ich uiszczania. Przewoźnik biorący udział w transporcie międzynarodowym musi więc pozostawać czujny i samodzielnie monitorować zachodzące w nich zmiany. Wraz z nastaniem nowego roku w niektórych krajach rzeczone przepisy zostały znowelizowane. We Francji i Niemczech wzrosły dotychczasowe stawki, natomiast drogi Łotwy będą od tej chwili płatne. Nie są to jednak jedyne państwa, w których, wraz z nastaniem roku 2015, szykują się zmiany.

 

Austria

Wyższych opłat drogowych wraz z nastaniem nowego roku należy spodziewać się również w Austrii. Planowana jest tam podwyższka dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W myśl aktualizacji ma się ona kształtować na poziomie 1,6%. podwyzki oplat drogowych w europie

Na tym jednak nie koniec zmian. Wzrost wydatków zanotują także przewoźnicy korzystający z Inntal-Autobahn 12. Stawki za przejazd autostradom na Przełęczy Birmańskiej podniesione zostaną o 5%, tak więc opłata ta będzie wynosiła łącznie 20%.

 

Czechy

            Podwyżki w wysokości opłat drogowych dotyczą także w Czech. Nie są to jednak jedyne zmiany, z jakimi powinni zapoznać się przewoźnicy, korzystający z tamtejszych tras. W kraju tym postanowiono bowiem zmodernizować klasyfikacje spalin. Od stcznia 2015 roku pojawił się nowy przedział - Euro-VI, do którego zaliczne będą pojazdy EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Przewoźnicy, którzy posiadają je w swojej flocie, zapłacą nawet do 50% mniej.

            Nową klasę obowiązywać będą stawki, które wcześniej przewidziane były dla Euro-V. Posiadacze tego typu pojazdów zapłacą natomiast o niespełna 10% więcej niż w roku 2014. W wypadku pozostałych klas przewidziana podwyżka będzie nieco mniejsza - 8,2 %.

            Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawo czeskie uzależnia wysokość stawek opłat drogowych od 4 czynników. Są to: klasa emisji spalin, ilość osi samochodu, rodzaj drogi oraz termin przejazdu. Za przykład wpływu ostatniego z wymienionych posłużyć może informacja, iż w piątki w godzinach między 15:00 a 20:00 należność wyniesie więcej.

 

            Ponieważ system naliczania zapłaty jest nieco skkomplikowany, stawki mogą się wahać w pewnych przedziałach. W tym roku będą one kształtować się w sposób następujący:

  • Euro 0-II – 3,34-11,76 CZK/km na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz 1,58 - 5,60 CZK/km na drogach I klasy
  • Euro III-IV – 2,82-9,94 CZK/km na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz 1,33-4,74 CZK/km na drogach I klasy
  • Euro V – 1,83-6,46 CZK/km na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz 0,87 - 3,07 CZK/km na drogach I klasy
  • Euro VI – 1,67-5,88 CZK/km na autostradach i drogach szybkiego ruchu oraz 0,79 - 2,80 na drogach I klasy.

 

Słowenia

Dobra wiadomość dla przewoźników poruszających się bo drogach Słowenii. Nowy rok nie przyniósł ze sobą żadnych podwyzki cen drog litwapodwyżek. Tamtejszy rząd ma jednak w planach wdrożenie od 2015 roku pewnego udogodnienia. Chodzi mianowicie o wirtualne winiety, których zakup będzie znacznie prostszy. Będą one bowiem dostępne na stacjach paliw, za pośrednictwem telefonu komórkowego lub Internetu.

 

Norwegia i Rosja

            Nie tylko wśród państw członkowskich nadeszły zmiany. Rządy norweski i rosyjski również postanowiły zmodyfikować obowiązujące przepisy dotyczące opłat drogowych.

W Norwegii sama wysokość opłat nie uległa zmianie, jednak wprowadzone zostały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące kontroli i kar. Motywacją dla rządu norweskiego były zapewne wyniki statystyk, według których tylko jeden na trzech przewoźników w skali roku reguluje należności za opłaty drogowe. Nowe prawo ma zapewnić większą skuteczność w monitorowaniu kierowców. Przewoźnicy nieuiszczający opłat powinni się natomiast spodziewać kary wysokości 8 tys. koron norweskich oraz nakazu uregulowania zaległych należności.

Koniec roku 2015, a dokładniej listopad, przyniesie za sobą prawdopodobnie zmiany także w Rosji. Planuje się tam bowiem wdrożenie elektronicznego systemu opłat za przejazd po drogach federalnych. Nie wiadomo jednak, czy będzie to miało miejsce we wskazanym terminie. Należy pamiętać, iż w pierwotnym założeniu system ten działać miał od listopada 2014 roku.

 

Litwa

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku do pewnych zmian dojdzie również na Litwie. Przed tygodniem zostały przyjęte decyzje o zmianie wysokości opłat drogowych. W zależności od rodzaju pojazdu dzienne stawki za przejazd autostradą A1-A18 wyniosą od 6 do 11 euro, roczne natomiast – od 304 do ponad 1000 euro.

 

źródło:A.Lysionok/Trans.eu

fot:sxc.hu

http://www.trans.eu/pl/aktualnosci/w-nowym-roku-zaplacisz-wiecej-zmiany-w-oplatach-drogowych-w-2015-r

http://www.trans.eu/pl/aktualnosci/nowe-oplaty-drogowe-na-litwie-w-2015-r

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów