KrajowyTransport.pl
Kategorie

Zmniejszamy emisję co2 w transporcie krajowym

ile transport krajowy generuje dwutlenku wegla

Transport w Polsce emituje coraz mniej dwutlenku węgla. 

ilosc dwutlenku wegla wydalana do atmosfery przez transport krajowyTransport jako branża jest odpowiedzialny za 23,7% emisji CO2 do atmosfery w UE i jest drugim jego największym źródłem. Pierwszoplanowym emitentem (72,8%) jest transport drogowy. Transport jest też głównną przyczyną pozostałych zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu.

Polska jest na siódmym miejscu pod względem emisji dwutlenku węgla z transportu w Europie. W 2012 roku nasz kraj wypuścił do atmosfery prawie 321 mln ton CO2 . Co ciekawe w porównaniu z  2010, emisja ta obniżyła się o prawie 9 mln ton!

Przewozy w Europie opierają się w 94% na ropie oraz produktach ropopochodnych zaś prawie 84% ropy pochodzi z importu. Komisja Europejska szacuje codzienne koszty importowania tego surowca do Unii Europejskiej na 1 miliard euro, zaś pod wględem użytkowania energii stawia transport na drugim miejscu(po przemyśle). Aby zamortyzować energochłonność transportu Komisja Europejska w swojej strategii „Biała Księga. Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu” oznaczyła jako priorytet obniżkę o 60% emisji CO2 w transporcie do roku 2050 r. Plan dotyczący sektora transportu ma na celu stopniowe eliminowanie ropy naftowej na rzecz paliw alternatywnyych i rozbudowę najwazniejszej infrastruktury. Celem tej strategii są również oszczędności w kosztach przywozu ropy. Wsparciem planu mają być pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi.

Według założeń wybrane ośrodki miejskie mają do 2030 roku osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla poprzez stopniowe eliminowanie z miast pojazdów zasilanych paliwami konwencjonalnymi. UE podkreśla też potrzebę stworzenia tzw. jednolitego europejskiego obszaru transportu, ma to ułatwić obieg towarów oraz polepszyć możliwości transportu obywateli, obniżyć jego koszty i zapewnić równomierny rozwój transportu europejskiego. Serwis Clicktrans.pl łącząc osoby zlecające transport z przewoźnikami, którzy i tak jadą w danym kierunku wpływa na redukcję emisji CO2 do atmosfery. Nadal w Polsce puste przebiegi stanowią aż 33% w transporcie krajowym. Serwis Clicktrans.pl szacuje, że dzięki wykorzystaniu potencjału firm, „które i tak już tam jadą” udało się zapobiec emisji 4 milionów kg CO2 do atmosfery. Warto zauważyć, że potrzebnych jest ponad 530 000 drzew, aby zneutralizować taką ilość CO2 w ciągu roku. Pole do optymalizacji transportu drogowego w Polsce jest w dalszym ciągu spore. To szczególnie ważne ponieważ jak szacuje Komisja Europejska, pomimo zmniejszającego się trendu, transport drogowy towarów w 2030 ma stanowić nadal aż 67% transportu ładunków.

Źródło: Giełda ClickTrans

 

 

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów