KrajowyTransport.pl
Kategorie

CEPIK 2.0 - jakie funkcje uzyska system?

cepik,system cepik

Dosyć rewelacyjne informacje, jak na Polskie warunki, pojawiły się niedawno na stronach MSW. Dotychczas wielu kierowców narzekało na pewne punkty zapalne w krajowym prawie o ruchu drogowym. Nadal nie wiadomo jak szybko dane będą transferowane, ale i tak planowane innowacje będą przydatne.

Podstawowym lękiem szeregowego kierowcy było dotychczas - "Błysnęło mi czy nie błysnęło, przyjdzie mandat czy nie przyjdzie?"; "Ile mam punktów bo już zapomniałem, kiedy się kasują?".

Na te i inne pytania CEPIK  2.0 powinien być w stanie odpowiedzieć, planowany jest bowiem dostęp online dla kierowców do własnych danych. Wśród udogodnień znajdzie się monitorowanie informacji o uprawnieniach, punktach karnych oraz popełnionych naruszeniach. System będzie także posiadał opcję opłacenia mandatów online.

Dla pracodawców i kierowców zawodowych pojawią się opcje sprawdzania aktualnych uprawnień, jakże ważnych przy wysyłaniu pracownika w trasę.

Z dodatkowych opcji pojawi się usługa sprawdzenia jakości szkół jazdy, ich zdawalności oraz poziomu kształcenia.

Wszystkie te plany są bardzo budujące, pojawiają się jednak pytania o rozwiązania praktyczne. Na jakiej zasadzie będzie się odbywało logowanie, jakie dane będą jawne a jakie powinny pozostać ukryte? Czy trzeba będzie wpierw rejestrować konta w urzędzie oraz jaki będzie czas od wykroczenia do uaktualnienia informacji o nim.

Z tymi pytaniami przyjdzie nam poczekać do kolejnych komunikatów MSW. Mimo wątpliwości skala i kierunki rozwoju programu budzą wielkie nadzieje.

K.H

Źródło: msw.gov.pl

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów