KrajowyTransport.pl
Kategorie

Coraz mniej przewozów ładunków w Polsce

transport spadek ładunki

W ubiegłym roku dokonano przewozu 1840 milionów ton ładunków – podaje GUS. Jest to obniżka o 0,4% w stosunku do roku 2013.  Pomniejszenie zanotował każdy segment transportu.

Coraz więcej przewozów mebli

Raport GUS 2015: „Transport drogowy w Polsce w latach 2012 – 2013” jasno obrazuje tendecje w przewozie ładunków. Na lata 2013 -2014 przypadał największy wzrost przewozów drewna oraz mebli. Dwa lata temu przewoźnicy dokonali transportu aż 16 milionów ładunków klasyfikowanych jako meble. W porównaniu z rokiem poprzednim transport mebli wzrósł o rekordowe 42% a drewno o 22%! Największą zniżkę zanotował transport węgla.

"- Z roku na rok obserwujemy wzrost zleceń transportowych dotyczących transportu mebli, dlatego nie było dla nas zaskoczeniem, że w 2013 roku największym przyrostem cieszyła się ta grupa ładunków "- mówi Michał Brzeziński, założyciel giełdy transportowej Clicktrans.pl.

Coraz częściej spoglądamy na Litwę niż na Niemcy

Od długiego czasu naszym największym partnerem były Niemcy, 2013 rok przyniósł jednak delikatną zmianę kierunków, po raz pierwszy od 2010 roku, spadł import ładunków zza Odry. Tendencję wzrostową notuje eksport do naszego zachodniego sąsiada i osiągnął w 2013 roku ponad 24 miliony ton. Imponujący wzrost importu z Litwy aż o 80% zanotowano w 2013 roku (w stosunku do 2012)! Zyskują na znaczeniu także Czechy i Słowacja, ewidentnie nasi przewoźnicy szukają nowych rynków. Obecnie Czechy stanowią drugi obok Niemiec kraj, do którego Polska eksportuje najwięcej ładunków.

Mniej pustych przebiegów

Z 22% do 21% spadła liczba pustych przebiegów między latami 2012 a 2013. Można odczytać trend jako lepsza optymalizację działań transportowych rodzimych firm.

-" Bardzo obiecująco wygląda fakt, że kolejny rok obserwujemy spadek pustych przebiegów. W transporcie krajowym puste przebiegi spadły do poziomu 33%, a w transporcie międzynarodowym do 13%. Jest jeszcze sporo to poprawy, szczególnie w transporcie krajowym, ale mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma" - mówi Michał Brzeziński z giełdy transportowej Clicktrans.pl.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów