KrajowyTransport.pl
Kategorie

Zaleją nas auta z kierownicą po prawej stronie?

auto z kierownicą po prawej stronie dopuszczone do ruchu

Prawie dwa tygodnie upływają od momentu w którym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało informację dotyczącą dopuszczenia aut z kierownicą po prawej stronie.

Wedle oficjalnej informacji, zmiany wejdą w życiu dwa tygodnie po opublikowaniu ich w dzienniku ustaw.

Czy auta z kierownicą po prawej stronie będą dla każdego?

Zasadniczo tak, wedle przyjmowanych przepisów, każdy uprawniony będzie mógł korzystać legalnie z takiego auta. Istnieją jednak pewne obostrzenia, głównie w dopasowaniu standardów auta do norm w Polsce - światła zewnętrzne, lusterka wsteczna, prędkościomierz z informacją o km/h.

Przepisy rozporządzeń pozwolą na dopuszczenie do ruchu nowych samochodów osobowych, objętych ramową dyrektywą homologacyjną oraz pojazdów uprzednio zarejestrowanych na terytorium państw członkowskich UE.

Oczywiście każdy z tych punktów będzie odpowiednio weryfikowany podczas badań technicznych przed pierwszą rejestracją!

 

Zmiany prawa dotyczącego aut z kierownicą po prawej stronie

Nie jest tajemnicą, że nadchodząca zmiana jest efektem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca 2014 r. w sprawie C- 639/11

"Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu zostały określone w oparciu o analizę wyroku ETS oraz po dokonaniu oceny stanu prawnego obowiązującego w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rozporządzenia zostały ponadto poddane procedurze notyfikacji w Komisji Europejskiej. Notyfikacja daje możliwość wszystkim krajom członkowskim UE zaopiniowania nowych przepisów technicznych nie będących implementacją prawa unijnego, a jedynie regulacjami krajowymi."

 

Jakie były dotychczasowe powody niedopuszczania aut z kierownica po prawej stronie?

Od razu nasuwa się pytanie, co powstrzymywało rządzących od takich kroków? Dlaczego juz od wielu lat nie jeździmy anglikami po Polsce?

Najczestsze zastrzeżenia budzi oczywiście zwiększone niebezpieczeństwo:wypadek auta kierownica po prawej stronie

  • Przy manewrze skrętu w lewo
  • Podczas wyprzedzania
  • Podczas zawracania

Dotychczasowo kierowcy nawykli do wygodnej pozycji po lewo, przy ruchu prawostronnym mieli z tym mniej problemów. Warto więc będzie obserwować słupki raportów Policji.

Zachodzi także pytanie, czy nowy kierowca, bez doświadczeń w prowadzeniu samochodów odczuje problemy? Czy podczas zdawania na prawo jazdy pojawią się auta z kierownicą po prawej stronie?

Na pewne kwestie przyjdzie poczekać, najważniejszym wyznacznikiem będzie zapewne boom cenowy. Wszyscy wiemy jaka różnica jest w cenie aut z Anglii i Niemiec.

Mocne uderzenie w handlarzy aut?

Zapytaliśmy Pana Dariusza z radomskiego Autokomisu Spider co sądzi na temat nadchodzych zmian, czy w środowisku autokomisów czuć niepokój?

-Nie sądzę by nastąpił jakiś wielki przewrót Być może część młodych osób zdecyduje się na zakup taniego anglika, jednak nikt poważny nie wyposaży się w auto z kierownicą po prawej stronie. Decyduje tutaj z pewnością troska o bezpieczeństwo swoje i rodziny, proszę zauważyć - dodaje Pan Dariusz - zaczynając manewr wyprzedzania musimy wysunąć połowę auta. Firmy ubezpieczeniowe na pewno zareagują w określony sposób na tę rewelację...

 

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów