KrajowyTransport.pl
Kategorie

Ukraiński kierowca ratował kolegów podczas ataku terrorystycznego

nagroda iru dla igora tehsy

W roku 2013 Pan Igor Tehsa, prywatny przedsiębiorca z Równego na Ukrainie, wypełniał kontrakt dla Supreme Logistics. Nic nie mąciło spokoju tego wieczoru, zadanie wydawało się proste i bezpieczne. Igor dowoził zaopatrzenie i jedzenie dla NATO w Kabulu. Po rozwiezieniu zleconych towarów, zmuszony obowiązującym w Afganistanie prawem do zaprzestania jazdy w godzinach nocnych, Igor Tehsa udał się na parking należący do Supreme Logistics. W najśmielszych snach nie spodziewał się tego co miało nastąpić w nocy...

Wybuch wyrwał krater o średnicy 15 metrów!

Około godziny 4:30 niespodziewanie nastąpił wybuch, kierowców obudził huk detonowanego przez terrorystę-samobójcę auta. Wyrwa powstała przez wybuch pozwoliła wtargnąć trzem uzbrojonym ludziom na teren firmy. Wewnątrz nawiązała się regularna walka, przerywana seriami z karabinów. Igor Tehsa zachował zimną krew, w pierwszej kolejności zamiast ratować swoje życie, poświęcił je śpiącym w kabinach kolegom.napad talibow na kierowcow supreme logistics

Ratunek innych kierowców najważniejszy

Jak przyznaje Pan Tehsa, odbył on szkolenie w siłach zbrojnych Ukrainy, pozwoliło mu to zachować zimną krew i rozsądek podczas prywatnej akcji ratunkowej.

W pierwszej kolejności wyciągnął przerażonych kierowców z kabin i pomógł im ukryć się pod pojazdami. Następnie w bohaterski sposób, z narazeniem życia zorganizował transport i opiekę medyczną w brytyjskiej bazie wojskowej.

Zginęło trzech kierowców, Talibowie przyznali się do ataku

W ataku zginęło siedem osób, około 10 zostało rannych. Zniszczeniu uległo 50 samochodów. Można tylko zastanawiac się jak wielkie byłyby ofiary gdyby nie bohaterska akcja Igora Tehsy.

Skromny bohater pytany, czy rozumiał ryzyko podejmowane podczas ratowania kolegów odparł:

"Z poczatku nie rozumiałem co się dzieje, następnie pojawiły się strzały. Do głosu doszło szkolenie wojskowe i moim obowiązkiem było pomóc kolegom z ciężarówek obok. To był mój obowiązek abyśmy mogli wrócić do domu żywi".

Umberto De Pretto - sekretarz generalny IRU powiedział, że jest dumny z postawy Igora. Wręczając nagrodę jego żonie, przyznał, że IRU ma zaszczyt nagrodzić prawdziwego bohatera w szeregach zawodu kierowcy.

 

Źródło: IRU/fot:Wikipedia

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów