KrajowyTransport.pl
Kategorie

Smog wawelski - rośnie zagrożenie ze spadkiem temperatury

smog w krakowie

Walka ze smogiem wawelskim

Od wielu lat Kraków może poszczycić się niezbyt chlubnym tytułem najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce. W listopadzie bieżącego roku zanotowano utrzymujący się przez kilka dni drugi stopień zagrożenia smogowego, co bez wątpienia negatywnie wpływa na stan dróg oddechowych mieszkańców Krakowa.

Zimno wzmaga zagrożenie?

Istnieje prawdopodobna korelacja pomiędzy zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, gorszą kulturą pracy systemów grzewczych oraz aut. Im zimniej, tym więcej użytkujemy energię cieplną, która przełoży się na zły stan rzeczy.zanieczyszczenia w krakowie

Spaliny i instalacje grzewcze to główne przyczyny problemu

Przyczyną takiego stanu rzeczy są przestarzałe instalacje grzewcze, których zwiększoną aktywność notuje się już od października, ale również spaliny samochodów. Prezydent Krakowa apeluje o korzystanie z transportu publicznego, zamiast z prywatnych samochodów, a tymczasem małopolska policja aktywnie włącza się w eliminację niesprawnych aut emitujących nadmierną ilość spalin do atmosfery. Okazuje się, że jedna trzecia aut sunących po centrum Krakowa i skontrolowanych przez drogówkę w pierwszej połowie listopada przekracza normy dopuszczalne dla instalacji gazowej! W związku z tym policjanci zmuszeni byli ukarać mandatem właścicieli tych pojazdów, odebrać im dowody rejestracyjne pojazdów oraz skierować na dodatkowe badania techniczne auta.  Liczymy na to, że regularne urządzanie takich akcji pomoże uporać się ze smogiem wawelskim.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów