KrajowyTransport.pl
Kategorie

Jazda na oleju opałowym

sluzba celna przechwycila jazde na oleju opalowym

Krośnieńscy celnicy zatrzymali do skontrolowania pojazdy napędzane olejem opałowym. Wykorzystywanie tego typu oleju, jako napędowego to zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego, niezgodna z przepisami.
Funkcjonariusze Służby Celnej z Urzędu Celnego w Krośnie, prowadząc działania kontrolne na drodze wojewódzkiej nr 897, zatrzymali do kontroli w powiecie krośnieńskim 2 ciągniki przystosowane do prac leśnych.

Wnikliwa kontrola pozwoliła ustalić typ paliwa

Zarówno kolor jak i inne parametry kontrolowanego paliwa wskazywały jasno na uzycie oleju opałowego.  Zgodnie z przepisami, olej ten powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem do celów grzewczych.
Funkcjonariusze przeszukali także teren posesji właściciela obydwu pojazdów. Tam, w zbiornikach kolejnych 2 pojazdów, stwierdzili także olej opałowy zamiast napędowego.
Właściciel pojazdów, który zmieniał przeznaczenie oleju opałowego odpowie w związku z art. 73 a Kodeksu karnego skarbowego. Na terenie posesji stwierdzono także zapasy paliwa w zbiorniku typu „Mauser".

Zimowe zapasy oleju opałowego?

W toku prowadzonych czynności, funkcjonariusze Służby Celnej ujawnili łącznie 825 litrów oleju opałowego. Okoliczności tej sprawy wyjaśni dalsze postępowanie prowadzone przez Urząd Celny w Krośnie.
Różnica w opodatkowaniu olejów w zależności od ich przeznaczenia różnymi stawkami akcyzy lub zwolnionych od tego podatku powoduje, że zdarzają się przypadki omijania przepisów i niepłacenia należnego podatku. Służba Celna prowadzi działania ukierunkowane na wykrywanie i zwalczanie tego rodzaju oszustw paliwowych.

 

Źródło/fot: Służba Celna

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów