KrajowyTransport.pl
Kategorie

Wraz z kryzysem spada eksport krajowej branży motoryzacyjnej.

Ubiegły rok przyniósł 17,5 mld. euro, co już było spadkiem w stosunku do roku 2011 który wyznaczył rekord. Główną przyczyną obniżki eksportowej jest negatywny wpływ słabej sprzedaży aut osobowych. Prawie całość (98%) produkcji trafia na rynki zagraniczne których konsumenci nie są obecnie chętni do zakupów.

Jak twierdzi Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl, sytuacja tej gałęzi rodzimego przemysłu nie jest zła, na nieszczęście dobra również nie gdyż jesteśmy w okresie zwolnień grupowych. Jednym z silniejszych sektorów wciąż pozostaje produkcja części i komponentów gdzie pracuje najwięcej osób. Jednocześnie te branże są reinwestowane.

Cieszyć może fakt, że firmy z tych branż poszukują nie tylko pracowników fizycznych, ale także inżynierów, dzięki którym możliwy jest rozwój działów badawczych co przełoży się na rozwój firm.

Nie da się jednak ukryć, że rynek naszej produkcji zależny jest od sytuacji odbiorców w Niemiczech, jeśli ten kraj nie kupuje to 40% naszej produkcji zalega w próżni.  Wszystko oczywiście długimi węzłami jest złączone z wysokim bezrobociem, sytuacja być może poprawi się w drugiej połowie 2014 r.

 

 

 

Skrót przygotowano ze źródła @newseria

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów