KrajowyTransport.pl
Kategorie

Idzie zima - jak wybrac dobry olej?

jaki wybrac olej na zime

Dobór odpowiedniego oleju do auta to bardzo ważna sprawa. Silnik zużywa się najbardziej podczas uruchamiania i pierwszych kilometrów, zanim osiągnie swoją właściwą temperaturę roboczą. To właśnie jazda na krótkich dystansach sprawia, że łańcuchy rozrządu się rozciągają, niszczą się turbosprężarki czy zawory recyrkulacji spalin.

Zasada jest prosta, im lepszy olej wlejemy do auta, tym dłużej będziemy jeździć bezawaryjnie. I na odwrót, im gorszy olej, tym szybciej możemy spodziewać się problemów.

Dobrej jakości olej wcale nie musi być drogi. Renomowane marki olejów można kupić w niskiej cenie - wystarczy poszukać po internetowych sklepach, takich jak olej-silnikowy24.pl.

Warto zastanowić się także nad różnymi parametrami wybieranego olejudobranie oleju do starego auta

Lepkość oleju

Lepkość lub też gęstość to najważniejszy czynnik oleju, który ma wpływ na ochronę silnika przed zużyciem. Wartość ta nie jest stała i zmienia się wraz ze zmianą temperatury otoczenia. Im wyższa temperatura, tym olej staje się bardziej wodnisty, cząsteczki rozszerzają się. Z kolei im niższa temperatura, tym bardziej zwiększa się gęstość oleju. Dlaczego więc warto stawiać na dobry olej? Ponieważ każdy olej zmienia swoje właściwości w różnym stopniu. O tym jakimi właściwościami odznacza się dany olej podczas normalnej pracy silnika lub podczas postoju auta w nocy zimą, decyduje klasa lepkości. Oznaczenie mówiące o klasie lepkości znajduje się na każdym opakowaniu oleju.

Jaki olej na zimę?

Lepkość zimowa to parametr, który określa temperaturę, w której olej umożliwi uruchomienie silnika. Im niższa wartość tego parametru, tym niższa jest temperatura, w której olej może zachować swoje właściwości. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od tego jak nisko spadła temperatura, to każdy olej zimą ze względu na gęstość nie jest w stanie prawidłowo smarować silnika. Im olej silnikowy jest rzadszy, tym szybciej zaczyna prawidłowo funkcjonować. Oznacza to jedno – olej silnikowy o niskiej lepkości zimowej zawsze będzie lepiej wpływał na pracę silnika.

Jaki olej do starych samochodów?

To kwestia bardzo sporna. Im większy przebieg auta, bo tak naprawdę to o niego się rozchodzi, a nie o faktyczny rocznik auta, tym ważniejszy staje się dobór oleju. Na pewno nie warto korzystać w starych autach z oleju mineralnego. On wpłynie tylko na jeszcze szybsze zużycie silnika. Jak dobrać odpowiedni olej? Zasada jest bardzo prosta, w takiej sytuacji zawsze powinniśmy skonsultować się z naszym mechanikiem. To on zna nasze auto najlepiej i wie co mu dolega oraz czego potrzebuje.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów