KrajowyTransport.pl
Kategorie

Podstawowe zasady mycia samochodu.

Zbliża się sezon prosperity dla myjni samochodowych, zanim jednak ruszymy umyć auto powinniśmy poznać parę podstawowych zasad. Szczególnie młodzi i niedoświadczeni użytkownicy samochodów.

 

Siła tarcia.

Z zasady dwie powierzchnie ścierające się wytwarzają przeciwstawne siły, często zanim zmoczymy całe auto próbujemy mokrą gąbką wycierać np. drzwi. Czas potrzebny ażeby błoto czy brud namiękł nie jest wtedy wystarczający i możemy spodziewać się rys. Warto dlatego wpierw zmoczyć powierzchnię, odczekac chwilę i dopiero brać się do szorowania.

Białe plamy.

Podobna rzecz ma się z ptasimi odchodami. Usuwamy je wtedy gdy tylko zauważymy, ponieważ ptasie odchody to w zasadzie kwas, który wżera się w lakier i powoduje uszkodzenie powłoki. Jeśli już zdarzy nam się, że ''towar'' jest suchy, to najpierw moczymy zabrudzenie a dopiero potem usuwamy. W przeciwnym razie porysujemy powłokę lakierowaną i narazimy element na dalszą degradację powłoki.

Fakty i mity.

Powinniśmy w zasadzie unikać myjek "szczotek" to też w pewien sposób naruszą powłokę naszego auta, jak również częste stosowanie silnej chemii na myjkach bezdotykowych. Bywa, że ciemne lakiery po prostu szarzeją. Oczywiście nie każdy ma możliwość umyć swoje auto wodą z ogrodowego szlauha w "przydomowym ogródku" (w obecnych eko czasach to prawie zbrodnia...).

Technika.

Powracając do metod mycia, warto zauważyć, że myjemy je jak samych siebie, od góry do dołu. Najpierw górę gdzie piasku i zanieczyszczeń statystycznie jest mniej niż na dole następnie szyby, drzwi i dopiero ranty. Myjąc górę auta namaczamy i po części spłukujemy brud, który znajduje się w dolnej części karoserii. To minimalizuje rysowanie powłoki i przedłuża jej żywotność.

 

Metoda mycia i stosowanie zabiegów kosmetycznych są wprost proporcjonalne do stanu emocjonalnego jaki wiąże nas z posiadanym autem.  

Łukasz Deja, Redakcja KrajowyTransport.pl

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów