KrajowyTransport.pl
Kategorie

Transport ciężki – monitoring daje całe mnóstwo możliwości

transport ciezki sledzenie

Nowoczesne procesy logistyczne bazują w znacznej mierze na odpowiednim wykorzystaniu modułów lokalizacyjnych. Wyposażenie w monitoring samochodów ciężarowych, kontenerów oraz naczep pozwala lepiej i efektywniej zarządzać całą flotą, a dodatkowe akcesoria umożliwiają bieżące nadzorowanie całego szeregu parametrów – od ubytku paliwa, po otwarcie pokrywy silnika czy wyjazd z ustalonej strefy (np. poza granicę kraju).

Systemy telematyczne bazujące na usługach lokalizacyjnych pozwalają zwiększać efektywność poprzez optymalizację działań i wydatków. To możliwe m.in. za sprawą nadzorowania tras pokonywanych przez samochody firmowe, odczytywania i analizowania parametrów eksploatacyjnych pojazdów oraz kontrolowania czasu spędzanego przez pracowników na rzeczywistym wykonywaniu obowiązków. Fleet manager lub właściciel floty wyposażonej w najnowocześniejsze systemy monitoringu może zostać poinformowany za pośrednictwem specjalnej aplikacji, wiadomości e-mail oraz SMS-ów o takich zdarzeniach, jak:

 1. uruchomienie pojazdu w określonych godzinach (najczęściej nocnych),

 2. holowanie,

 3. wyjazd z ustalonej strefy (np. granice miasta czy państwa),

 4. otwarcie drzwi,

 5. otwarcie przestrzeni ładunkowej,

 6. nagły ubytek paliwa,

 7. odcięcie zasilania w aucie,

 8. poruszanie się pojazdu bez autoryzacji,

 9. otwarcie pokrywy silnika,

 10. otwarcie wlewu paliwa.

 11. wypadaek, zderzenie

 12. zagłuszanie sygnału GSM

 

Alarmy to nie tylko wiedza dotycząca samego auta. To realna możliwość wglądu we wszystkie informacje zarówno o pojeździe, jak i o osobie się nim posługującej oraz szansa na zwiększenie bezpieczeństwa. W przypadku klientów indywidualnych może być to jedyna sposobność na odzyskanie skradzionego auta. W przypadku właścicieli flot w grę wchodzą redukcja kosztów, podniesienie skuteczności działań i zabezpieczenie mienia przed kradzieżą” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Towar pod pełną kontrolą

W przypadku zastosowania modułów lokalizacyjnych i szeregu dodatkowych akcesoriów, właściciel i zarządza floty zyskuje zdalny dostęp do informacji o stanie, w jakim znajduje się ładunek. Czujniki temperatury oraz wilgotności powietrza umożliwiają kontrolowanie środowiska transportowania towaru, a tym samym reagowanie na nieprawidłowości, których skutkiem mogą być wymierne straty. Dodatkowo moduły, które wykorzystują komunikację poprzez szynę CAN pojazdu (nie wszystkie auta dostawcze ją posiadają), są w stanie za pomocą tego protokołu odczytywać temperaturę w samochodach-chłodniach.

Czujniki temperatury umożliwiają pomiar w zakresie od -50°C do +70°C. Dane są dostępne zarówno po zalogowaniu do aplikacji GanFleet, jak i w późniejszych raportach. Najbardziej zaawansowane rejestratory pozwalają na podłączanie do czterech czujników temperatury, nagrywanie, zapisywanie i drukowanie do 16 tys. odczytów w różnych odstępach czasu.

Skradziony = odnaleziony

Systemy monitoringu to z jednej strony doskonałe narzędzie do zarządzania flotą, a z drugiej najnowocześniejsza ochrona auta przed kradzieżą. Najlepiej w tym wypadku spisują się rozwiązania bazujące zarówno na dedykowanych częstotliwościach radiowych, jak i GPS/GSM. To unikalne rozwiązania posiadające własne, niezależne zasilanie bateryjne. Umożliwiają m.in. lokalizację pojazdów w Europie, identyfikację kierowcy, kontrolę paliwa oraz dostęp do szeregu rozbudowanych raportów. Systemy takie jak GanTotal mogą być wykorzystywane do zarządzania wszelkim mieniem ruchomym: od samochodów osobowych i ciężarowych, przez maszyny budowlane i rolnicze, po łodzie, przyczepy, pociągi, bankomaty i samoloty. Sprawdzają się m.in. w wynajmie i leasingu, logistyce, transporcie i dystrybucji oraz działaniach z zakresu bezpieczeństwa.

Cała akcja namierzania skradzionego pojazdu leży po stronie Gannet Guard Systems i jest prowadzona we współpracy z Policją. Właściciel nie musi się o nic martwić. Jedyne, co powinien zrobić, to zgłosić kradzież w centrali Gannet Guard Systems i czekać spokojnie na informację, że pojazd został odnaleziony” – dodaje Dariusz Kwakszys.

Istotne jest też to, że moduły zostały wyposażone w narzędzie ostrzegające o próbie zagłuszenia. Gdy takowa nastąpi, zarządza floty bądź właściciel pojazdu jest o tym niezwłocznie powiadomiony za pomocą aplikacji mobilnej/wiadomości e-mail oraz SMS-a.

Fot. Pixabay, licencja: CC0 Creative Commons

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów