Nowoczesne procesy logistyczne bazują w znacznej mierze na odpowiednim wykorzystaniu modułów lokalizacyjnych. Wyposażenie w monitoring samochodów ciężarowych, kontenerów oraz naczep pozwala lepiej i efektywniej zarządzać całą flotą, a dodatkowe akcesoria umożliwiają bieżące nadzorowanie całego szeregu parametrów – od ubytku paliwa, po otwarcie pokrywy silnika czy wyjazd z ustalonej strefy (np. poza granicę kraju).
Systemy telematyczne bazujące na usługach lokalizacyjnych pozwalają zwiększać efektywność poprzez optymalizację działań i wydatków. To możliwe m.in. za sprawą nadzorowania tras pokonywanych przez samochody firmowe, odczytywania i analizowania parametrów eksploatacyjnych pojazdów oraz kontrolowania czasu spędzanego przez pracowników na rzeczywistym wykonywaniu obowiązków. Fleet manager lub właściciel floty wyposażonej w najnowocześniejsze systemy monitoringu może zostać poinformowany za pośrednictwem specjalnej aplikacji, wiadomości e-mail oraz SMS-ów o takich zdarzeniach, jak:
-
uruchomienie pojazdu w określonych godzinach (najczęściej nocnych),
-
holowanie,
-
wyjazd z ustalonej strefy (np. granice miasta czy państwa),
-
otwarcie drzwi,
-
otwarcie przestrzeni ładunkowej,
-
nagły ubytek paliwa,
-
odcięcie zasilania w aucie,
-
poruszanie się pojazdu bez autoryzacji,
-
otwarcie pokrywy silnika,
-
otwarcie wlewu paliwa.
-
wypadaek, zderzenie
-
zagłuszanie sygnału GSM
„Alarmy to nie tylko wiedza dotycząca samego auta. To realna możliwość wglądu we wszystkie informacje zarówno o pojeździe, jak i o osobie się nim posługującej oraz szansa na zwiększenie bezpieczeństwa. W przypadku klientów indywidualnych może być to jedyna sposobność na odzyskanie skradzionego auta. W przypadku właścicieli flot w grę wchodzą redukcja kosztów, podniesienie skuteczności działań i zabezpieczenie mienia przed kradzieżą” – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.
Towar pod pełną kontrolą
W przypadku zastosowania modułów lokalizacyjnych i szeregu dodatkowych akcesoriów, właściciel i zarządza floty zyskuje zdalny dostęp do informacji o stanie, w jakim znajduje się ładunek. Czujniki temperatury oraz wilgotności powietrza umożliwiają kontrolowanie środowiska transportowania towaru, a tym samym reagowanie na nieprawidłowości, których skutkiem mogą być wymierne straty. Dodatkowo moduły, które wykorzystują komunikację poprzez szynę CAN pojazdu (nie wszystkie auta dostawcze ją posiadają), są w stanie za pomocą tego protokołu odczytywać temperaturę w samochodach-chłodniach.
Czujniki temperatury umożliwiają pomiar w zakresie od -50°C do +70°C. Dane są dostępne zarówno po zalogowaniu do aplikacji GanFleet, jak i w późniejszych raportach. Najbardziej zaawansowane rejestratory pozwalają na podłączanie do czterech czujników temperatury, nagrywanie, zapisywanie i drukowanie do 16 tys. odczytów w różnych odstępach czasu.
Skradziony = odnaleziony
Systemy monitoringu to z jednej strony doskonałe narzędzie do zarządzania flotą, a z drugiej najnowocześniejsza ochrona auta przed kradzieżą. Najlepiej w tym wypadku spisują się rozwiązania bazujące zarówno na dedykowanych częstotliwościach radiowych, jak i GPS/GSM. To unikalne rozwiązania posiadające własne, niezależne zasilanie bateryjne. Umożliwiają m.in. lokalizację pojazdów w Europie, identyfikację kierowcy, kontrolę paliwa oraz dostęp do szeregu rozbudowanych raportów. Systemy takie jak GanTotal mogą być wykorzystywane do zarządzania wszelkim mieniem ruchomym: od samochodów osobowych i ciężarowych, przez maszyny budowlane i rolnicze, po łodzie, przyczepy, pociągi, bankomaty i samoloty. Sprawdzają się m.in. w wynajmie i leasingu, logistyce, transporcie i dystrybucji oraz działaniach z zakresu bezpieczeństwa.
„Cała akcja namierzania skradzionego pojazdu leży po stronie Gannet Guard Systems i jest prowadzona we współpracy z Policją. Właściciel nie musi się o nic martwić. Jedyne, co powinien zrobić, to zgłosić kradzież w centrali Gannet Guard Systems i czekać spokojnie na informację, że pojazd został odnaleziony” – dodaje Dariusz Kwakszys.
Istotne jest też to, że moduły zostały wyposażone w narzędzie ostrzegające o próbie zagłuszenia. Gdy takowa nastąpi, zarządza floty bądź właściciel pojazdu jest o tym niezwłocznie powiadomiony za pomocą aplikacji mobilnej/wiadomości e-mail oraz SMS-a.
Fot. Pixabay, licencja: CC0 Creative Commons
Artykuł z dnia
Archiwum artykułów