KrajowyTransport.pl
Kategorie

Kiedy wynajęcie samochodu jest opłacalne?

wynajem samochodu oplacalnosc

https://krajowytransport.pl/images/zdjd/wynajem1.jpg

Wynajem samochodów często wykorzystywany jest {głównie|przede wszystkim z biznesem - w sytuacjach, gdy samochód jest niezbędny np. w delegacji. Ale także osoby prywatne coraz częściej decydują się na korzystanie z usług wypożyczalni aut, a te, tak konstruują swoje oferty by było to dla użytkowników niebiznesowych korzystne.

Aż 17,5 proc. - taki wskaźnik wzrostu zadziwia nawet największych optymistów branży samochodowej. Dynamika rozwoju wynajmu aut - w tym przypadku w układzie długoterminowym - została zaprezentowana przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów [1]. Dotyczy tempa wzrostu rok do roku w tym kwartale. Zaskakująca popularność wynajmu długoterminowego samochodów to także efekt inwestycji w finansowanie aut służbowych. Wypożyczanie samochodów w ramach długoterminowego użytkowania zaskoczył też analityków firmy badawczej IBRM Samar; według jej danych ten sektor wzrósł aż o ponad 20 proc [2]. Dzieje się tak mimo sporej presji cenowej przez rywalizację wielu graczy rynkowych.

Wspomniane wzrosty to skutki korzyści, jakie odnoszą klienci wynajmujący samochody. W formacie biznesowym to przede wszystkim ograniczenie formalności. Firma decydująca się na wynajem długoterminowy nie angażuje w nadmierne koszty i utrzymuje racjonalną politykę wydatkową. Jednocześnie, dzięki szerokiemu zestawieniu ofert na rynku, może swobodnie dostosować typ i rodzaj wynajmowanych samochodów do konkretnych potrzeb. Nie ma tu już ograniczeń; firmy oferujące wynajem auta są w pełni dostosowane do najbardziej oryginalnych i ekscentrycznych założeń klientów.

W jakich sytuacjach wynajem samochodu jest opłacalny?

Nawet jeśli spojrzeć na wypożyczenie pojazdu nie w kontekście długoterminowy, a jednorazowym - zestawienie namacalnych korzyści jest spore.

Główna zaleta to małe koszty. Cena wynajmu podstawowego auta klasy A - chociażby Renault Megane czy Forda Focusa - możliwy jest już od 120 zł brutto za dobę przy czym rezerwując pojazd z dużym wyprzedzeniem i na większą liczbę dni można negocjować rabaty. Często występujący mit to wizja wysokich kosztów w przypadku wynajmu auta klasy wyższej Audi A4, doskonałej jakości AllRoad 4x4, do dyspozycji - również dla klienta prywatnego - jest już poniżej 300 zł za dobę, a zatem w cenie niższej niż np. wynajem prywatnego auta z kierowcą na uroczystość rodzinną.

Za atrakcyjnym cennikiem idzie też uniwersalność i swoboda. Firmy zajmujące się wypożyczaniem aut w swojej ofercie posiadają nie tylko pojazdy kompaktowe, jakie są idealne do jazdy po mieście. Przedsiębiorstwa wynajmujące auta konsekwentnie inwestują w coraz lepszą - a zarazem zróżnicowaną - flotę pojazdów. W efekcie oferta rozrasta się o pojazdy często bardziej specjalistyczne. To m.in. samochody luksusowe, auta terenowe przystosowane do poruszania w utrudnionych warunkach czy minivany.

Szczególnie popularny jest wynajem właśnie tych ostatnich - samochodów wieloosobowych i doskonale dopasowanych do dłuższych tras. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa sprawia, że 8- czy 9-osobowe samochody wypożyczane są przez całe rodziny. Wakacyjne wyjazdy - zarówno spontaniczne jak i wielodniowe - realizowane są nie własnymi pojazdami osobowymi, ale wygodniejszymi, mieszczącymi całą familię vanami. Paradoksalnie, takie rozwiązanie często bywa z punktu widzenia rodziny korzystniejsze finansowo. Przejazd na kilkudniowy wypad na Mazury swoimi autami to zaangażowanie minimum dwóch kierowców oraz podwójne koszty eksploatacyjne - paliwa czy kilometrów nabitych na licznik prywatnego pojazdu. Wynajem minivana daje większą elastyczność i stosunkowo niższe koszty. Idzie za tym niewątpliwie większa przyjemność ze wspólnego wyjazdu rodzinnego.

Tym wyróżniają się dobre wypożyczalnie samochodów

https://krajowytransport.pl/images/zdjd/wynajem2.jpg

Warto jednak mieć na uwadze, że wypożyczalnia wypożyczalni nierówna - obok wysokiej jakości firm znaleźć można również podmioty o niewielkiej wiarygodności lub zawyżonych cenach. Na co zwrócić uwagę porównując oferty dziesiątek wypożyczalni? Nie można ograniczać się wyłącznie do samej floty pojazdów, choć ona ma ważne znaczenie dla każdej osoby planującej wynajem samochodu. Niemniej istotne są warunki współpracy. Dobra wypożyczalnia samochodowa powinna zaoferować klientowi pełną swobodę i poczucie, że dane auto rzeczywiście na określony czas jest do jego dyspozycji. Warto zadbać o to, by cena podawana była bez ukrytych kosztów - kolejnych dopłat, które mogą zmienić cennik wynajmu.

Tak  działa np. carmines.pl - wypożyczalnia, dla której kwota widoczna w cenniku jest ostateczna - dlatego na wynajmującego nie czekają żadne dodatkowe, ukryte koszty. Ważne jest także, by firma wynajmująca przekazywała auto bez limitu kilometrów. To ważne w kontekście np. wyjazdu wakacyjnego lub wykorzystania auta podczas rozrywki, jakie daje city-break.

Coraz częściej klienci zwracają uwagę na możliwość pozostawienia samochodu w dowolnym miejscu. Logistyka i ograniczenie formalności jest ważne zarówno dla klienta biznesowego jak również prywatnego. Podstawienie samochodu pod adres oczekiwany przez odbiorcę to obecnie standard. Staje się nim również rozwiązanie odwrotne: odbiór pojazdu w miejscu wskazanym nie przez firmę, ale właśnie wynajmującego. W ten sposób nie jest on zobligowany do szukania możliwości powrotu do domu.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów