KrajowyTransport.pl
Kategorie

Lot samolotem zaczyna się na parkingu przy lotnisku

parkingi przy lotnisku

Dziś wiele lotów można zrealizować z kilku portów lotniczych w kraju. Różne linie lotnicze obsługują swoje trasy zgodnie z lokalizacją własnych baz i cennikami, które dla nich ustalają porty lotnicze. Z drugiej strony, pasażerowie chyba mają zbyt małą świadomość tego, że nie zawsze najlepszych wyborem jest najbliższe lotnisko.

Wygoda przede wszystkim

Zwykle decydującym kryterium jest cena: skąd są najtańsze bilety lotnicze, stamtąd się leci. Tylko że cena biletu to tylko jedna z wielu składowych sumarycznego kosztu. Dla coraz liczniejszej grupy pasażerów powoli większe znaczenie zyskuje wygoda. Ona też ma swoją cenę, ponieważ czasem oznacza to wylot na przykład nie z Poznania, tylko z Pyrzowic. To z kolei wymusza na przykład dłuższą podróż na lotnisko. A kiedy w rachunkach uwzględni się jeszcze ceny parkingów, to może się okazać, że wygoda wcale nie musi być droga.

Spokój ma znaczenie

Paradoksalnie to pasażerowie wylatujący ze „swojego” miasta najbardziej się denerwują. To oni też najczęściej spóźniają się na lot, ponieważ wierzą w punktualność komunikacji miejskiej. Ci, którzy muszą na lotnisko dojechać kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset kilometrów, zawsze zostawiają sobie większy margines błędu. To co prawda oznacza, że sporo czasu spędzą w budynku terminala, ale i tak będą spokojniejsi, niż ci, którzy wpadną na samolot w ostatniej chwili. Oni też często zostawią bez problemu auto na parkingu przy lotnisku. To tym łatwiejsze, że coraz więcej jest sieci parkingów. Największą bazę parkingów ma StartParking (wszystkie obsługiwane lotniska można podejrzeć na https://www.startparking.pl/obslugiwane-lotniska).

Samochodem nie musi być drożej

Dlaczego wielu Polaków nie jest przekonanych do zostawienia auta na parkingu przy lotnisku? Zwykle chodzi o ceny. Te jednak, jak się okazuje, wcale nie muszą być wysokie. Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu to kilkadziesiąt złotych. Bilet na pociąg lub autobus, którym można podjechać w miarę blisko terminala, kosztuje często więcej. Paliwo? Zwykle nie potrzeba go wiele, a nawet jeśli, to już przy dwóch osobach nadal bardziej opłaci się zapewne własne auto. Dodatkowy problem jest taki, że nawet na jedno z najważniejszych lotnisk – to w podkrakowskich Balicach – wcale nie jest tak łatwo dostać się komunikacją zbiorową, a ceny biletów regularnie rosną. Zamiast więc zakładać z góry, że parkingi są za drogie, lepiej zerknąć w cenniki: w ostatnich latach stały się naprawdę zdecydowanie bardziej przystępne.

Rozwiązanie na miarę potrzeb

Jedną z największych zalet parkingów lotniskowych jest swoboda, jaką zapewniają. Jeśli wracasz z wakacji lub podróży służbowej, to musisz albo długo czekać na autobus, albo słono zapłacić za taksówkę. Wystarczy jednak wykupić miejsce na parkingu, żeby móc skorzystać z darmowej podwózki o dowolnej porze dnia i nocy. Być może nie każdy będzie tego wymagał, ale jeśli podróżujesz z rodziną i masz spore bagaże, to zdecydowanie ta swoboda będzie warta każdych pieniędzy. Zupełnie na marginesie warto jeszcze dodać, że parkingi lotniskowe oferują coraz więcej innych udogodnień: szersze miejsca, pomoc w uruchomieniu samochodu, jeśli akumulator nie wytrzyma itd.

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów