KrajowyTransport.pl
Kategorie

Inteligentne systemy transportowe dla miast?

Jeszcze dwadzieścia lat temu nie umieliśmy wyobrazić sobie pewnych rozwiązań dotyczących komunikacji i organizacji ruchu. W niektórych książkach fantastycznych pojawiały się projekty latających samochodów, aut na wodę czy napędzanych anty grawitacją. Obecnie część myśli fantastycznej już jest wprowadzona do użytku, część badana a pozostała reszta ewoluuje w książkach.

Sposób patrzenia na to co nas otacza zmienia się z roku na rok, nie inaczej jest także w skali makro której szeregowy obywatel nie dostrzega. Jesteśmy głównie nastawieni na to co widzimy, zmiany w samych samochodach, kształtach, osiągach, spalaniu, technologii takiej jak hybrydy (kto by dał wiarę 50 lat temu, że te rozwiązania wejdą w życie). Niestety z pozycji konsumenta nie widzimy takich rzeczy jak zorganizowanie ruchu, rozładowanie korków, wytyczenie szlaków transportowych, obliczenie możliwości przesyłu jednostek po danym odcinku.

Sam fakt uświadomienia sobie ogromu sprawy z jaką przyjdzie mierzyć się dziedzinie zwanej telematyką transportu. Zaczynając od szybszego transportu towarowego, przechodząc przez parkingi a kończąc na łatwiejszym egzekwowaniu należności za przejazd na czerwonym świetle. Takie zadania bierze na swoje barki najnowsze rozwiązanie ITS (inteligentne systemy transportowe). Problem z wdrożeniem jest oczywiście brany pod uwagę, jednakże bez tego typu sieci nowoczesne miasto nie będzie miało szans na prawidłowe funkcjonowanie w dziedzinei transportu. Można również wykorzystać istniejące systemy takie jak viaTOLL i poszerzyć spektrum ich działania.

Wyobraźmy sobie płynny przepływ ludzi pomiędzy parkingami Park&Ride a komunikacją miejską. Następnie dowóz do pracy, obok sterowany priorytetowy transport TIR, towarowy czy medyczny. Odciążanie systemowe korków, rozładowywanie tłumu oczekujących na transport ludzi.

Inteligentne zmiany wprowadzone w sygnalizację świetlną pozwoliłyby znacząco wpłynąć na swobodne rozładowanie zatorów komunikacyjnych. Oczywiście drugim dnem całego systemy, takim o które będziemy się najbardziej obruszać jest wszechobecna inwigilacja. Ciężko sobie wyobrazić w takim układzie możliwość popełnienia prostych wykroczeń bez automatycznego sprawdzenia nas przez system. Niemniej jednak już dzisiaj jesteśmy na różne sposoby śledzeni a nasze dane w sposób naturalny przepływają pomiędzy instytucjami w związku z wykroczeniami.

Pytanie pozostaje jedno,czy wprowadzenie takich systemów ma na celu wyegzekwowanie od nas jazdy zgodnie z kodeksem (co zapewne poskutkowałoby także rozładowaniem korków) czy jedynie łupienie nas za wykroczenia. Wszystko w rękach użytkowników systemu.

 

K.H przy pomocy źródeł @newseria

 

Artykuł z dnia

Archiwum artykułów